VIA CARPATIA 2021 – wernisaż

Zapraszamy na otwarcie wystawy 28.04.2022 o godzinie 18:30

VIA CARPATIA 2021 to pierwsze międzynarodowe biennale młodej sztuki  zadające pytanie o dokonania artystów mieszkających w rejonach położonych wzdłuż Via Carpatia.

Mottem tegorocznej edycji jest fragment z wiersza „Schyłek wieku” Wisławy Szymborskiej. 

Już zbyt wiele się stało, co się stać nie miało,
a to, co miało nadejść, nie nadeszło.

Prezentowane prace są bezpośrednią inspiracją wersami Noblistki bądź nawiązują do przedstawionej koncepcji, mimo że powstały osobno. 

W konkursie mogli brać udział artyści do 40 roku życia dowolnej narodowości, którzy urodzili się, mieszkają i tworzą lub mieszkają, tworzą i czują się bardzo związani z rejonami określonymi jako obszar VIA CARPATIA. Postanowiliśmy również, że osoby biorące udział powinny być spoza stolic leżących na tym obszarze, gdyż pragniemy zwrócić Państwa uwagę na tych, którym zazwyczaj trudniej jest dotrzeć do szerszego grona odbiorców.  

Jury konkursu w którego skład wchodzili : Krzysztof Ducki, Michał Rusinek, Justyna Stasiek-Harabin, Andrzej Szarek, i Małgorzata Kaczmarska przyznało dwie równorzędne nagrody o wartości finansowej równej Grand Prix dla  artystki z Ukrainy Veroniki Cherednychenko, która posługuje się animacją i rysunkiem oraz z Polski Magdaleny Uchman, zajmującej  się grafiką warsztatową. Trzy wyróżnienia jury przyznało twórcom z Polski, Rumunii i Węgier.

Na wystawie zobaczyć można prace 34 artystów z Ukrainy, Polski, Węgier, Słowacji, Rumuni, Bługari, Grecji, Litwy.  Wystawa jest bardzo zróżnicowana pod względem plastycznym, co wyróżnia ją na tle innych wystaw. Zaprezentujemy  filmy, fotografie, malarstwo, rysunek, grafikę, rzeźbę oraz instalacje. Organizatorem jest Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu | Galeria Sztuki Współczesnej IMO we współpracy ze Starosądecką Fundacją Kultury.

W ramach wystawy przygotowaliśmy wydarzenia towarzyszące w tym :

29.04.2022 g.19:00 – Spotkanie z Ziemowitem Szczerkiem autorem książki Via Carpatia  „Via Carpatia” czy to utopia? Jak wojna na Ukrainie zmienia układ sił i relacje sąsiedzkie w naszej części Europy.  

01.05.2022 g.19:00 – Koncert zespołu DOROŚLI 

02.05.2022 g.19:00 – Koncert Grażyny Łobaszewskiej & AJAGORE  

KONKURS DLA DZIENNIKARZY, BLOGERÓW I KRYTYKÓW 

Celem konkursu jest wyróżnienie dziennikarzy/blogerów/krytyków  przygotowujących artykuły, audycje i blogi/wideoblogi dotyczące promowania Galerii IMO wraz wystawą Via Carpatia na tle Starego Sącza, Sądecczyzny  czy  szerzej Nowej Europy. 


Pobierz regulamin

Więcej informacji na znajduje się na naszej stronie https://imogaleria.pl oraz w wydarzeniach na FB. 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury- państwowego funduszu celowego 


Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/ckiswss/domains/imogaleria.pl/public_html/wp-includes/class-wp-styles.php:214) in /home/ckiswss/domains/imogaleria.pl/public_html/wp-content/plugins/pixelyoursite/includes/class-events-manager.php on line 574