Międzynarodowe Plenery Malarskie

Międzynarodowy Plener Malarski to sezonowe wydarzenie kulturalne, które odbywa się od 2006 roku w Starym Sączu. Artyści z całego świata (m.in. z Armenii, Chin, Japonii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, USA, Węgier, Włoch), inspirowani krajobrazem i kulturą małopolskiego „miasteczka z klimatem”, zbierają się tu by tworzyć oraz wymieniać artystyczne doświadczenia, a następnie prezentować swoje prace lokalnej społeczności i turystom. Dotychczas w plenerach uczestniczyło 200 artystów z 16 krajów.  Inicjatorką tej cyklicznej imprezy była pochodząca z Mostek w pobliżu Starego Sącza, rzeźbiarka Teresa Plata-Nowińska, profesor ASP w Warszawie,  wraz z mężem – Marianem Nowińskim, malarzem, uznanym plakacistą i również profesorem warszawskiej ASP.

IMO Galeria po raz pierwszy była gospodarzem plenerów latem 2022, kiedy organizowaliśmy szesnastą edycję wydarzenia. W Starym Sączu gościliśmy wówczas 13 artystów reprezentujących Węgry, Francję, Hiszpanię, Słowację, Rumunię, Serbię, Ukrainę i Polskę, którzy nad swoimi obrazami pracowali w Szkole Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu. Podczas Sympozjum Kultur mieli oni też możliwość zaprezentowania filmów o swojej twórczości, zrealizowanych w pracowniach w rodzimych miejscowościach.

Na przełomie roku 2022 i 2023 IMO Galeria zaaranżowała przekrojową wystawę: „ZNOWU/AGAIN. Retrospekcja 1.0. Malarstwo Współczesne. Międzynarodowy Plener Malarski 2005-2021”. Zgromadzono na niej prace 32 autorów z 10 krajów, powstałe podczas kilkunastu minionych plenerów i należące do naszej kolekcji.


Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/ckiswss/domains/imogaleria.pl/public_html/wp-includes/class-wp-styles.php:214) in /home/ckiswss/domains/imogaleria.pl/public_html/wp-content/plugins/pixelyoursite/includes/class-events-manager.php on line 574