Pokonkursowa wystawa plakatu w Galerii IMO w Starym Sączu
Wystawa „Pandemia? Kryzys!” jest głosem środowiska twórców wypowiadających się artystycznie, w formie plakatu na temat nowej sytuacji, z jaką przyszło się nam wszystkim zmierzyć wraz z nastaniem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Wystawa stanowi swoisty zapis emocji, jakie towarzyszyły twórcom w trakcie tzw. „drugiej fali” (prace na konkurs nadsyłane były w I i II 2021 r).
Pandemia spowodowała, że w skali ogólnoświatowej, zbiorowej i jednostkowej doświadczyliśmy, i nadal doświadczamy, sytuacji opisywanej w słownikach jako okres załamania, przesilenia i potencjalnego przełomu w funkcjonowaniu istniejącego systemu. Wierząc, iż artyści potrafią, będąc o krok przed innymi, wcześniej/celniej werbalizować najistotniejsze problemy ludzkości, poprosiliśmy twórców o zdiagnozowania tej nowej i zaskakującej sytuacji. Utopijna idea zakładała, że ich głos miał pomóc i sprawić, by przewidywany przełom nie stał się dramatem, lecz ewolucją.
Oczekiwaliśmy odważnych prac, komentujących skutki wywołane wielomiesięcznym zamrożeniem funkcjonowania sektora kultury dla środowiska z nim związanego (artyści wizualni, muzycy, aktorzy, filmowcy, tancerze i inni) oraz prac odnoszących się do kondycji psychicznej człowieka i jakości jego życia w obliczu wprowadzonych ograniczeń oraz długotrwałej izolacji.
Dodatkowym celem konkursu było wsparcie artystów w trudnej sytuacji pandemii koronawirusa poprzez nagrody konkursowe, honoraria za udział w wystawie, a także kampanię społeczną nagłaśniającą problematykę kryzysu wywołanego przez pandemię.
Wybór nagrodzonych prac oraz selekcja plakatów na wystawę zostały dokonane przez jury w składzie: Krzysztof Dydo, Małgorzata Kaczmarska, Mariusz Knorowski i Wojciech Kwaśniewski. Jury wybrało i doceniło 45 prac spośród 1190 nadesłanych na konkurs z Polski i zagranicy.
Partnerzy konkursu: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej, Galeria Plakatu Kraków, Dydo Poster Gallery, Minerva, Kultura w Kwarantannie
Termin: 7 marca 2022