„Wajda na nowo” wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego

„Wajda na nowo” to autorska wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego wykonanych powtórnie do wszystkich 60 filmów w reżyserii Andrzeja Wajdy, zarówno tych najsłynniejszych fabularnych, jak i nieznanych szerszej publiczności dokumentalnych. Od etiudy szkolnej „Zły chłopiec” z 1951 roku, do ostatniego filmu fabularnego „Powidoki” i dokumentalnego „Moje inspiracje” z 2016. Andrzej Pągowski, który współpracował z Andrzejem Wajdą, robiąc plakaty do jego filmów, jest grafikiem, autorem ponad 1700 plakatów filmowych, teatralnych, społecznych i politycznych.
Andrzej Wajda – polski reżyser filmowy i teatralny. Urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach, zmarł 9 października 2016 roku w Warszawie. Pierwsze filmy fabularne: „Kanał”, „Popiół i diament”, w których dokonywał rozrachunku z czasami II wojny światowej, zainicjowały polską szkołę filmową. Współtworzył kino moralnego niepokoju, demaskując patologie systemu komunistycznego w Polsce filmami „Człowiek z marmuru” i „Człowiek z żelaza”. Był reżyserem niezwykle wszechstronnym. Ma na swoim koncie filmy psychologiczne, historyczne, polityczne i adaptacje dzieł literatury pięknej: „Popioły”, „Brzezina”, „Wesele”, „Panny z Wilka”, „Zemsta”, „Pan Tadeusz”. Zrealizował też wiele filmów dokumentalnych, najczęściej poświęconych sztuce. Jest laureatem wielu nagród polskich i zagranicznych, w tym Oskara za całokształt twórczości.
Wystawa w ramach Peryferiada Beskidzka Kanikuła Filmowa zorganizowana przez IMO Galerię w Starym Sączu.
Wernisaż wystawy – piątek 4 sierpnia o godz. 17.15.
Spotkanie autorskie z Andrzejem Pągowskim – w sobota 5 sierpnia o godz. 19.00
Wystawa potrwa do 4 września

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/ckiswss/domains/imogaleria.pl/public_html/wp-includes/class-wp-styles.php:214) in /home/ckiswss/domains/imogaleria.pl/public_html/wp-content/plugins/pixelyoursite/includes/class-events-manager.php on line 574