VIA CARPATIA

Rozpoczynamy nową inicjatywę wystawienniczą: biennale sztuki młodych nowej Europy VIA CARPATIA.

Nazwa VIA CARPATIA definiuje zasięg geograficzny biennale, ograniczony do kilkudziesięciu europejskich regionów położonych wzdłuż realnej i metaforycznej drogi biegnącej od Kłajpedy nad Bałtykiem po Saloniki nad Morzem Egejskim.

W warstwie metaforycznej rejon VIA CARPATIA to także utopia, tęsknota za lepszym światem bez barier i granic, to brak ograniczeń w samorealizacji i próba budowy nowego porządku na równorzędnych zasadach.

Zależy nam na pokazaniu twórczości młodego pokolenia (do 40 roku życia) świata nowej Europy, niezależnie od narodowości i przynależności do środowisk i grup artystycznych oraz preferowanych estetyk.

Pierwszą edycję VIA CARPATIA rozpoczynamy od słów Wisławy Szymborskiej: Już zbyt wiele się stało, co się stać nie miało, a to, co miało nadejść, nie nadeszło.

Poszukujemy prac, które powstały z bezpośredniej inspiracji wersami Noblistki, rozwijające Jej myśl na swój własny indywidualny sposób. Mogą to być też prace, które dają się odczytać jako harmonizujące lub odnoszące się do przedstawionej koncepcji, mimo że narodziły się osobno. Takie, które powstały jako podobna reakcja artysty sztuk wizualnych na bodźce współczesnego świata – w jego lokalnym, a nawet intymnym aspekcie lub szerszym – o potencjale uniwersalnego przesłania.

Szczegółowy regulamin Biennale sztuki VIA CARPATIA 2021 wkrótce opublikujemy na naszych stronach internetowych i w mediach społecznościowych.